Anasayfa
Darphane Hazine Mustesarligi
  • Hizmetlerimiz
Madeni Para Üretimi
Hatıra Para ve Madalyonlar
Cumhuriyet Altını Üretimi
Mühür ve Soğuk Damga Üretimi
Madalya ve Nişan Üretimi
Nüfus Cüzdanı Üretimi
Harç Pulu, Vize Pulu Üretimi
Pasaport Üretimi
Diğer Değerli Kağıt Üretimi
Analiz ve Ayarevi Hizmetleri
Sahte Madeni Para ve Sikkeleri İzleme Sistemi
Mağaza
Sergi Salonu

Sergi Salonumuz, Darphane arşivlerinde bulunan ve M.Ö. VII. yüzyıldan 1921 yılına kadar tarihlendirilen toplam 2571 parça eser (para, madalya, nişan vb) sergilenmektedir.

Anadolu, coğrafi konumundan dolayı tarih öncesi dönemlerden itibaren pek çok yerleşime ev sahipliği yapmıştır. Bu coğrafyanın eski uygarlıklarından birisi olan Lidyalıların insanlık tarihi ve kültürüne en önemli katkısı parayı keşfetmeleridir.

Lidya Krallığı’nın başkenti Sardes, Manisa’nın Salihli ilçesi yakınlarında, Gediz Ovası’ndaki Bozdağ’ın eteklerinde yer almaktaydı. Sardes, M.Ö. 7. ve 6. yüzyıllarda büyük, renkli ve canlı bir kentti. Bu canlılığın en önemli nedenlerinden biri, Sardes’in Ege kıyılarını, İç Anadolu ve Mezopotamya’ya bağlayan yollar üzerinde bulunması ve ticari açıdan büyük bir öneme sahip olmasıydı.

Tarihte ilk altın parayı basan Lidya’lıların ticari ilişkileri, paranın önce Batı Anadolu’daki uygarlıklara, oradan da tüm dünyaya yayılmasını sağladı.

Günümüzdeki adı Sart Çayı olan Paktalos Çayı’nın taşıdığı altınlar, Lidya Krallığı’nı döneminin en varlıklı ülkelerinden biri haline getirdi. Akarsu yataklarından çıkardıkları altınları saflaştırmak için dünyanın ilk altın rafinerisini kuran Lidyalılar, saflaştırdıkları altınların büyük bir bölümünü para basımında kullandılar.

Paktalos’taki altınlarla ilgili mitolojik bir öykü de vardır : Olimpos tanrılarından Dionisos’un yoldaşı Satiros, Frigya’yı gezerken Midas’ın gül bahçesinde uyuyakalır. Satiros’u bulup, on gün on gece sarayında ağırlayan Midas’ın konukseverliğinden etkilenen Dionisos, kralın bir dileğini gerçekleştireceğini söyler. Kral Midas da her dokunduğunun altına dönüşmesini ister. Ancak dokunduğu yiyecekler, içecekler ve ünlü gül bahçesi bile altına dönüşünce, kral, Dionisos’dan bu uğursuz gücü geri almasını ister. Midas’ın durumuna acıyan Dionisos krala Paktalos Irmağı’nda yıkanmasını söyler. Midas’da ırmakta yıkanarak her tuttuğunun altına dönüşmesinden kurtulur ve o andan itibaren Paktalos’tan altın akmaya başlar.

Hatıra amaçlı ürünlerimizde yeni tasarımı ile kullanılan Lidya altını, sergi salonumuzdaki eserlerimizin içinde yer almaktadır.

Sergi Salonumuz Pazartesi ve Çarşamba günleri en az beş kişilik grupların ziyaretine açıktır.

(Ziyaret Saati: Pazartesi - Çarşamba 08:30 - 12:30)

Sergi Salonumuzu ziyaret etmek için Genel Müdürlük Özel Kalemi'nden (0 212 370 90 13) randevu alabilirsiniz.